Není třeba říkat, že profesionální sport má svá lákadla. My coby diváci vidíme bez nadsázky téměř neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností, velké sumy, které tito lidé získávají, a v neposlední řadě také slávu. Je tedy jen pochopitelné, že bychom něco takového chtěli také.
Většina těchto sportovců však začíná již v mladém věku, a na svou kariéru se připravují v mnohých případech prakticky celé dětství. Mnoho z nás však objeví kouzlo sportování až v dospělém věku. Proto zde vyvstává otázka, zda je možné, abychom se do světa profesionálního sportu i přes náš věk zapojili.
Samozřejmě záleží na tom, kolik nám skutečně je. Pokud je nám jen kolem dvaceti, pak ještě v některých případech šanci máme, ačkoliv naše kariéra bude velmi krátká. Ovšem po třicítce již prakticky nemáme šanci, a to hned z několika důvodů.
Předně je zde fakt, že u většiny sportovních odvětví je potřeba strávit mnoho let soustavným tréninkem, než se dostaneme na úroveň, kdy se můžeme do profesionálního sportu zapojit. Také je zde fakt, že čím starší jsme, tím méně je naše tělo flexibilní a tím méně zátěže zvládne. Tento proces začíná někdy po dvacátém roce života, ačkoliv jeho důsledky obvykle skutečně pocítíme až ve věku kolem pětatřiceti let.
Jistě, existují například e-sporty, kdy záleží nikoliv na těle, ale na mysli, a tu je snazší udržet v dobré kondici do vyššího věku. I ona se však postupně stává stále zatuhlejší. Můžeme to vidět například u šachů, kdy mladí lidé mnohem častěji přijdou s novými, dosud neviděnými strategiemi.
Ovšem je potřeba mít na paměti, že i když nedosáhneme úrovně profesionálů, nic nám nebrání sportovat rekreačně pro zábavu. Pro naše tělo je to i přínosné, zvláště pokud máme sedavé zaměstnání. Můžeme tím totiž předejít mnoha civilizačním nemocem, jako jsou například kardiovaskulární onemocnění, ale i cukrovka či obezita. A to za trochu toho nepohodlí při pohybu stojí.