Každý používá své elektronické zařízení za jiným účelem. Někteří si pročítají novinky v médiích, jiní sledují aktuální dění ve světě, avšak nejproblematičtějšími aktivitami bývají ty na sociálních sítích a hrách. Především mladší generace od monitoru následně nedovede odlepit zrak, a tak u něho tráví desítky hodin času. Pokud se Vás týká něco podobného, nebo jen chcete mít větší kontrolu nad časem stráveným online, následující tipy se mohou projevit jako užitečné v praxi.
1) NASTAVTE SI LIMITY U NEJPOUŽÍVANĚJŠÍCH PROGRAMŮ:
Pro většinu populace může činit opravdové potíže odtrhnout se od výbavy zprostředkovávající internet, a tak se pod jeho vlivem neustále neúspěšně pokouší omezit a snižovat dobu věnovanou neziskovému brouzdání po webech doprovázenému pouze zápory. Pokud zrovna nevyužíváte překladatelskou aplikaci k zaměstnání, vyhledávač k pátrání po podstatných informacích – následně aplikovaných v pracovních záležitostech – a jste si vědomi většího obnosu času na některé z platforem, označte ji v nastavení či přes funkci staženého softwaru za rizikovou, případně ručně určete maximální dobu, kterou během dne nebude možné překročit. Jakmile se tak stane, tj. darujete jí větší interval, proběhne automatické upozornění, případně i blokace dalšího používání. Tím budete nuceni alespoň zvážit, zda nepřichází správný okamžik k vypnutí počítače, neboť systém lze samozřejmě přerušit a obejít, tudíž schopnost a motivace k dodržování těchto mezních hodnot je již věcí druhou.
2) UPŘEDNOSTŇUJTE REÁLNOU KONVERZACI
Kdykoli budete stát před volbou schůzky v kavárně a videochatem na sociální síti, neváhejte zvolit osobní setkání. Nejenže se jedná o subjektivnější variantu, ale také Vás udrží ve vědomí o podstatném dění v okolí, nepřipraví o různé akce a zabrání úbytku kontaktů.
3) TŘIĎTE SVŮJ OBSAH
Některé stránky či aplikace přímo míří na návyky člověka, a tak se stává jednodušším jim přizpůsobit život. Jestliže se jim vyvarujete obloukem, nebo se naučíte redukovat jejich užití, dostanete se o krůček dopředu kladnému výsledku.