Každý z nás to zná. Ať už jste na vejšce, na střední, na základní škole nebo si procházíte jakýmkoliv kurzem, který vyžaduje průběžně zkoušení či závěrečné přezkoušení, učit se je prostě potřeba. Na všechno tahák použít nejde a přeci jenom, celý život nemůžeme koukat do malého kousku papíru a doufat, že dneska to vyjde. Nestresujte se však tím, že vám učivo do hlavy neleze a zkuste následující kroky k zajištění lepších studijních výsledků!
1) Naučte se plánovat dopředu.
Zkuste se zamyslet, co všechno se potřebujete naučit, kdy je potřeba začít se připravovat a kolik toho za den stihnete udělat. Je lepší začít dříve a denně se učit 3-4 hodinky s častými přestávkami než celý jeden den do sebe hustit 100 stránek. Pokud vám to čas dovolí, přečtěte si k dané látce i knihu či jiné materiály, abyste látku pochopili! A co je podstatné: z naplánovaných dnů jsou poslední jeden až dva dny (záleží na množství učiva) dny opakovací! Uvidíte, že je tento systém lepší – i pro lidskou psychiku.
2) Snažte se věci chápat.
Pokud máte pocit, že to, co čtete v učebnici, nedává smysl, pak je stokrát lepší se zeptat svých přátel či internetu pro lepší pochopení než se látku biflovat nazpaměť.
3) Pokud zvýrazňovat, tak jenom to nezbytné.
Spousta lidí má pocit, že čím více si to zvýrazní, tím více tomu dali. A tím více toho umí. Bohužel to není pravda. Vlastně je to jenom pěkný způsob prokrastinace. Pokud se rozhodnete pro barvičky, zvýrazněte si klíčová slova nebo něco, co vám neleze do hlavy.
4) Opakování matka moudrosti
Pokud vám učivo neleze do hlavy, je důležité ho nejenom chápat, ale dokázat si látku zopakovat a nejlépe i propojit s jinými reáliemi. Proto si skutečně vyhraďte čas na opakování, pomůže vám to si fakta upevnit.
Pokud něco opravdu nejde si zapamatovat, tak zkuste mnemotechnické pomůcky! A kreativitě se meze nekladou!
Po dodržování těchto základních pravidel by učivo mělo jít snáz. A to v každém věku. V nejlepším případě díky častému opakování vám po odvedené zkoušce (věřím že úspěšné) něco z nově nabytých znalostí zůstane. A to je úspěchem největším.