Ať se nám to líbí nebo ne, každý časový úsek ovlivňuje růst a rozhodování našich ratolestí. Právě my jsme s nimi nejčastěji a tak bychom si měli uvědomit, že budou kopírovat naše chování. Ráda bych se zaměřila do oblasti našich finančních zdrojů.
Již od útlého dětství bychom se měli zaměřit na výchovu v oblasti financí. Ještě dříve, než si řeknete, že je to nesmysl, vezměte v úvahu, že právě vy budete příkladem pro své děti. Každý rodič chce svým potomkům předat jen to nejlepší do života.
Jak bude reagovat v dospělosti, když uvidí například tento způsob jednání.
1. Tak tohle musíme mít za každou cenu, nemáme na to, nevadí, půjčíme si. To budou ostatní koukat.
2. Nezbyly nám nějak peníze na zaplacení složenek. Půjčíme si nebo zkrátka tento měsíc to necháme plavat.
3. Super výplata, jde se utrácet, život je příliš krátký na nějaké schovávání peněz.
Příkladů je mnoho a mnoho a ve většině končí tragicky, lidé se pak dostávají do velkých problémů, z kterých je nesnadná cesta ven. Děti ovšem nedokážou rozlišit nebezpečí, tak nejspíš půjdou v podobných hranicích. Nemohu, než jen souhlasit, život je příliš krátký na takový hazard.
Jak správně začít naučit naše děti hospodařit s penězi
V první řadě je vždy lepší s nimi komunikovat. Mají právo vědět, že jim nemůžeme tuto hračku koupit, protože je příliš drahá a jsou věci důležitější. Musíme se naučit vysvětlit proč ne, ale také přinést pro ně řešení. Pak jim můžeme poskytnout pár návrhů, z kterých si budou moct vybrat. V podstatě s nimi budeme hrát reálnou hru. Možná budeme i zaskočeni, co vymyslí.
Učíme je, jakým způsobem mohou toužebnou věc získat. Ale také zároveň jim ukazujeme, že peníze na jídlo, běžné potřeby a složenky jsou na prvním místě. A bohužel, když na to nemám, nemohu si to koupit, ale musím ušetřit.
Pořiďte jim kasičku, do které budou vkládat svoje malé úspory, o kterých budou pak rozhodovat a nebojte se začít s výukou o penězích co nejdříve. Tím položíte pevné základy v oblasti jejich ekonomiky peněz.