Mokrá mapa na zdi po příchodu domů z práce nevěstí nic dobrého a rázem mění vaše priority. Zatímco jste se chystali třeba na nákup, bude nutné váš plán pozměnit a hlavně začít jednat. Jak správně postupovat, pokud se po příchodu domů objevuje flek na zdi a voda protéká až na podlahu?
Jen žádnou paniku – panika je nejhorší nepřítel každé situace. V panice zmatkujeme a děláme chyby, a to je to, co teď ze všeho nejméně potřebujete. Prvotní úlek vás možná zaskočí, ale nenechte se vystresovat, dýchejte pomalu a zhluboka a první, co ihned proveďte, je vypnutí hlavního jističe přívodu elektřiny. Teprve pak uzavřete hlavní uzávěr vody. Jestliže totiž voda pronikla do elektroinstalace, může se snadno stát smrtícím nástrojem.
Mějte na instalatéry zjištěný kontakt předem – hledat telefon na vhodnou instalatérskou firmu v době havarijní situace je již pozdě. Ztrácíte tím zbytečně čas a mezitím, než nějaké kontakty dohledáte, uplyne třeba hodina, a to už u vás mohou instalatéři z havarijní služby dávno být. Kontakt na instalatéra je důležité telefonní číslo a měli byste jej mít uložené jak v mobilu, tak pro jistotu i jinde, nejlépe v kapesním papírovém diáři či telefonním seznamu.
Nezouvejte se – někteří lidé mají tendenci obléknout krátké tříčtvrteční kalhoty, svléknout ponožky a veškeré úklidové práce provádět naboso. Toto není příliš moudré vzhledem k tomu, že skrze pokožku chodidel vstřebáváte do těla různé toxiny a odpadní látky ze zašpiněné podlahy. Žádný koberec nebude tak čistý, že by byl sterilní, a navíc se mohou pod některými vlákny objevit roztoči a různé kmeny bakterií a plísní. Obujte naopak gumovky a pracujte v gumových rukavicích.
Neoklepávejte omítku – chcete instalatérům usnadnit práci s vyhledáním úniku vody Kanalizace instalatéři a chystáte se v obýváku oklepat omítku? Pak s tím přestaňte, protože únik vody se dnes hledá tak, aniž byste museli omítku strhávat – jednoduše a efektivně pomocí formovacího plynu a poslechových tyčí Hykron.